| Audio Output | piezo buzzer Ø:12mm - H:9.8mm sound pressure level 85db at 12v/10cm frequency 4.5±0.5KHz |
| Liquid Crystal Display (LCD) | Pulse induction systems screen: Graphics (LCD) 128 x 64 px - Other systems screen: touch screen full color 98mm x 57mm / 480x270 px |
| Length | Device: 380 mm - Device with imaging and magnetic sensor 430mm - Device with ionic sensor 565mm - Device with long-range sensor 695mm - Device with coil 955 mm (Closed) - Device with coil 1345 mm (Opened) |
| Frequency | Pulse induction system: 350Hz - Other systems: Max 500KHz |
| Data processing speed | Pulse induction system: 20 MHz - Other systems: 8 MHz |
| Operating Temperature Range | 0 C° to 70 C° |
| Operating Humidity Range | up to 95 % non-condensing |
| Storage Temperature Range | - 20C° to 70C° |
| Storage Humidity Range | up to 98 % Relative Humidity |
| Operating Time (54 Watt Battery) | During pulse induction system: 10 Hours - During other systems: 18 Hours |
| Waterproof Rating - Coil | waterproof to a depth of (30 cm) |
| Waterproof Rating - Detector | not waterproof (weatherproof only) |
| Bluetooth | HC-05 module - 2.4 GHz radio |
| Coil | Large coil: Ø=45cm - small coil: Ø=20cm |
| weight total | 8600 g |
| Device weight | 550 g |
| Bag weight (empty) | 4300 g |
| Bag dimensions | 670mm x 500mm x 270 mm |
| Battery Type | Li-ion Rechargeable Battery - External Battery |
| Battery Output Voltage | Li-ion 10.8 VDC |
| Battery Capacity | Li-ion 54 Watt |
| Battery Run Time | During pulse induction system: 10 Hours - During other systems: 18 Hours |
| Battery Operating Temperature | 0 C° to 50 C° |
| Battery Storage Temperature | - 5C° to 70C° |
| Bag weight (empty) | 4300 g |
| Charger Operating Temperature | 0 C° to 50 C° |
| Charger Storage Temperature | - 30C° to 80C° |
| Charger Input Voltage | 90 → 250 VAC 50→60 Hz |
| Charger Output | 12.6 VDC / 1000 mA |
UIG titan ger 1000 device for detecting precious metals and buried treasures
by UIG
Original price
$12,500.00
-
Original price
$12,500.00
Original price
$12,500.00
$12,500.00
-
$12,500.00
Current price
$12,500.00
Buy Online Or Call Now To Order!
✓ Free Shipping - on most UIG products
✓ 0% Financing Available - UIG + 0% APR, Applicable at Checkout
✓ In Stock - orders leave the warehouse in 3-5 business days
✓ Questions? - Call 866-582-5025
The TITAN GER –1000 device is a complete search station with five professional and innovative search systems, specialized in detecting buried gold, buried treasures, ancient artifacts, precious metals, archaeological treasures, tunnels, passages, caves, voids, diamonds, and gemstones underground.
| Search system | 5 systems including imaging sensor |
| Search Depth | 45 meter |
| Device Weight | 550 gram |
| Total Weight | 8600 gram |
| Package dimensions | 670mm x 500mm x 270mm |
| Warranty | Two (2) Year |
| Made in | Germany |