| Audio Output | piezo buzzer Ø:12mm - H:9.8mm sound pressure level 85db at 12v/10cm frequency 4.5±0.5 kHz |
| Display screen (LCD) | graphics LCD (128x64) pixel / 55mm x 27.22mm |
| Height | Device only 203mm - The device with super antenna 398mm - The device with long-range antenna 638mm (opened) |
| Frequency | Max 500 KHz |
| Data processing speed | 20 MHz |
| Operating temperature range | 0 ° C to 60 ° C |
| Operating humidity range | up to 95 % non-condensing |
| Storage temperature range | - 20C° to 70C° |
| Storage humidity range | up to 98 % Relative Humidity |
| Operating time (7.56 Wh Battery) | 10 Hours |
| Evaluate the device's water resistance | not waterproof (weatherproof only ) |
| weight total | 1800 g |
| Device weight | 600 g |
| Bag weight (empty ) | 1000 g |
| Bag dimensions | 340mm x 275mm x 125mm |
| Battery Type | Li-ion Rechargeable Battery - internal battery |
| Battery Output Voltage | Li-ion 10.8 VDC |
| Battery Capacity | Li-ion 7.56 Wh |
| Battery Run Time | 10 Hours |
| Battery Operating Temperature | 0 ° C to 60 ° C |
| Battery Storage Temperature | - 2C° to 70C° |
| Battery weight | 60 g |
| Charger Operating Temperature | 0 ° C to 50 ° C |
| Charger Storage Temperature | - 30C° to 80C° |
| Charger Input Voltage | 90 → 250 VAC 50→60 Hz |
| Charger Output | 12.6 VDC / 1000 mA |
UIG diamond hunter smart device, gemstones, and diamond detector
by UIG
Original price
$2,750.00
-
Original price
$2,750.00
Original price
$2,750.00
$2,750.00
-
$2,750.00
Current price
$2,750.00
Buy Online Or Call Now To Order!
✓ Free Shipping - on most UIG products
✓ 0% Financing Available - UIG + 0% APR, Applicable at Checkout
✓ In Stock - orders leave the warehouse in 3-5 business days
✓ Questions? - Call 866-582-5025
The DIAMOND HUNTER SMART is a long-range sensing device equipped with three professional and innovative search systems in one compact unit. Specifically designed for detecting diamonds and gemstones beneath the ground.
Search system |
Long-Range System |
Search Depth |
50 meter |
Front Range |
3000 meter |
Device Weight |
600 gram |
Total Weight |
1800 gram |
Package dimensions |
340mm x 275mm x 125mm |
Warranty |
Two (2) Year |
Made in |
Germany |