| Audio Output | piezo buzzer Ø:12mm - H:9.8mm sound pressure level 85db at 12v/10cm frequency 4.5±0.5 KHz |
| Length | Device (main unit): 145.5 mm |
| Data processing speed | 12 MHz |
| Operating Temperature Range | 0 C° to 70 C° |
| Operating Humidity Range | up to 95 % non-condensing |
| Storage Temperature Range | - 20C° to 70C° |
| Storage Humidity Range | up to 98 % Relative Humidity |
| Operating Time (7.56 Wh Battery) | 10 Hours |
| Waterproof Rating - Detector | not waterproof (weather proof only) |
| Bluetooth | HC-06 module - 2.4 GHz radio |
| Li-ion Battery Technical Specifications | |
| Type | Li-ion Rechargeable Battery - internal battery |
| Output Voltage | Li-ion 3.6 VDC |
| Capacity | Li-ion 7.56 Wh |
| Run Time | 10 Hours |
| Battery Operating Temperature | 0 C° to 60 C° |
| Battery Storage Temperature | - 2C° to 70C° |
| Electric Li-ion Battery Charger Technical Specifications !!! | |
| Operating Temperature | 0 C° to 50 C° |
| Storage Temperature | - 30C° to 80C° |
| Input Voltage | 90 → 250 VAC 50→60 Hz |
| USB Output Current | 5 VDC / 2000 mA |
| Car Li-ion Battery Charger Technical Specifications !!! | |
| Input Voltage | 11 → 15 VDC |
| USB Output Current | 5 VDC / 2100 mA |
| Other Technical Specifications | |
| weight total | 3550 g |
| Device weight | 230 g |
| Battery weight | 65 g |
| Bag weight (empty) | 2135 g |
| Bag dimensions | 460mm x 175mm x 342mm |
UIG easy way smart device, metals, and cavities detector
by UIG
Original price
$4,500.00
-
Original price
$4,500.00
Original price
$4,500.00
$4,500.00
-
$4,500.00
Current price
$4,500.00
Buy Online Or Call Now To Order!
✓ Free Shipping - on most UIG products
✓ 0% Financing Available - UIG + 0% APR, Applicable at Checkout
✓ In Stock - orders leave the warehouse in 3-5 business days
✓ Questions? - Call 866-582-5025
EASY WAY SMART is the smallest device with a three-dimensional imaging system and a long-range radar sensing system for detecting gold, buried treasures, precious metals, and voids underground, with the capacity to completely hide it
| Search system | 3D Imaging System |
| Search depth | 18 meter |
| Front-range | 2000 meter |
| Device weight | 230 gram |
| Total weight | 3550 gram |
| Package dimensions | 342mm x 157mm x 460mm |
| Warranty | Two (2) Year |
| Made in | Germany |