| Technical Specification Name | Technical Specification Value |
|---|---|
| Audio Output | DYNAMIC SPEAKER FREQUENCY RANGE: 350~5500 Hz SOUND OUTPUT: 84 ± 3dB |
| Liquid Crystal Display (LCD) | touch screen full color 320 x 240 px |
| Length | Device: 220 mm Device with antenna 425 mm (Closed) Device with antenna 695 mm (Opened) |
| Frequency | 3.2 _ 16 KHz |
| Data processing speed | 180 MHz |
| Operating Temperature Range | 0 C° to 70 C° |
| Operating Humidity Range | up to 95 % non-condensing |
| Storage Temperature Range | - 20C° to 70C° |
| Storage Humidity Range | up to 98 % Relative Humidity |
| Operating Time (18 Wh Battery) | 10 Hours |
| Waterproof Rating - Detector | not waterproof (weatherproof only ) |
| Battery Type | Li-ion Rechargeable Battery - internal Battery |
| Battery Output Voltage | Li-ion 3.6 VDC |
| Battery Capacity | Li-ion 18 Wh |
| Battery Run Time | 10 Hours |
| Battery Operating Temperature | 0 C° to 50 C° |
| Battery Storage Temperature | - 5C° to 70C° |
| Charger Operating Temperature | 0 C° to 50 C° |
| Charger Storage Temperature | - 30 C° to 80 C° |
| Charger Input Voltage | 90 → 250 VAC 50→60 Hz |
| USB Output Current | 5 VDC / 2100 mA |
| Total weight | 2720 g |
| Device weight | 325 g |
| Battery weight | 40 g |
| Bag weight (empty) | 2160 g |
| Bag dimensions | 42.5 cm x 17.5 cm x 28 cm |
UIG gold hunter smart device, gold, metals, diamonds, and cavities detector
by UIG
Original price
$3,000.00
-
Original price
$3,000.00
Original price
$3,000.00
$3,000.00
-
$3,000.00
Current price
$3,000.00
Buy Online Or Call Now To Order!
✓ Free Shipping - on most UIG products
✓ 0% Financing Available - UIG + 0% APR, Applicable at Checkout
✓ In Stock - orders leave the warehouse in 3-5 business days
✓ Questions? - Call 866-582-5025
GOLD HUNTER SMART device with a dual-dimensional imaging sensing system and four professional and innovative search systems in one device: specialized for detecting hidden gold, raw gold, precious metals, treasures, diamonds, underground voids, and caves.
| Search system | Long-range System |
| Search Depth | 50 meter |
| Front Range | 3000 meter |
| Device Weight | 325 gram |
| Total Weight | 2720 gram |
| Package dimensions | 175mm x 280mm x 425mm |
| Warranty | Two (2) Year |
| Made in | Germany |