| Technical Specification Name | Technical Specification Value |
|---|---|
| Audio Output | Dynamic speaker frequency range: 350~5500 Hz sound output: 84 ± 3dB |
| Liquid Crystal Display (LCD) | touch screen full color 480 x 272 px |
| Length | Device: 218 mm - with super antenna 388 mm - with golden antenna 462 mm |
| Frequency | 3.2 _ 18 KHz |
| Data processing speed | 180 MHz |
| Operating Temperature Range | 0 ° C to 70 ° C |
| Operating Humidity Range | up to 95 % non-condensing |
| Storage Temperature Range | - 20C° to 70C° |
| Storage Humidity Range | up to 98 % Relative Humidity |
| Operating Time (27 Wh Battery) | 10 Hours |
| Waterproof Rating - Detector | not waterproof (weatherproof only ) |
| Type | Li-ion Rechargeable Battery - internal Battery |
| Output Voltage | Li-ion 3.6 VDC |
| Capacity | Li-ion 27 Wh |
| Run Time | 10 Hours |
| Battery Operating Temperature | 0 C° to 50 C° |
| Battery Storage Temperature | - 5C° to 70C° |
| Operating Temperature | 0 C° to 50 C° |
| Storage Temperature | - 30 C° to 80 C° |
| Input Voltage | 90 → 250 VAC 50→60 Hz |
| USB Output Current | 5 VDC / 2100 mA |
| Total weight | 4865 g |
| Device weight | 592 g |
| Battery weight | 130 g |
| Bag weight (empty) | 3730 g |
| Bag dimensions | 530 cm x 400 cm x 228 cm |
UIG titan 500 smart device, gold, metals, gemstones, and diamond detector
by UIG
Original price
$5,000.00
-
Original price
$5,000.00
Original price
$5,000.00
$5,000.00
-
$5,000.00
Current price
$5,000.00
Buy Online Or Call Now To Order!
✓ Free Shipping - on most UIG products
✓ 0% Financing Available - UIG + 0% APR, Applicable at Checkout
✓ In Stock - orders leave the warehouse in 3-5 business days
✓ Questions? - Call 866-582-5025
operates with four professional and innovative search systems in one device: specialized for detecting gold, precious metals, hidden treasures, diamonds, and gemstones underground
| Search system | Long-range System |
| Search Depth | 120 meter |
| Front Range | 3000 meter |
| Device Weight | 592 gram |
| Total Weight | 4865 gram |
| Package dimensions | 530mm x 400mm x 228mm |
| Warranty | Two (2) Year |
| Made in | Germany |